Symbolika i jej znaczenie
„Żyjemy w świecie symboli,
a świat symboli żyje w nas.”
(Jean Chevalier)
Słowo „symbol” pochodzi z greckiego „symbolon”, co w starożytnej Grecji oznaczało znak rozpoznawczy. Składał się on z dwóch połówek np. medalionu, tabliczki czy monety,
z których każda była w posiadaniu innej osoby.
Stopniowo słowo „symbol” nabierało także innego znaczenia. Władysław Kopaliński w swoim „Słowniku symboli” wskazuje dwie grupy symboli:
- znaki konwencjonalne, czyli np. flagi, herby, litery, cyfry, znaki fabryczne, drogowe, matematyczne,
- przedmioty, pojęcia, wyobrażenia, przeżycia związane jakimś wewnętrznym stosunkiem (współbrzmiące, kojarzące się, mające „wspólny rytm”) z innym przedmiotem, pojęciem itd.
Z symbolami związane są określone stany emocjonalne i przeżycia. Przedmiotom, liczbom, zwierzętom czy innym znakom przypisujemy jakieś znaczenie, inne niż to, które widać na pierwszy rzut oka. Niektóre symboliczne znaczenia znane są wszystkim, a niektóre tylko osobom wtajemniczonym. Symbole służą też przekazywaniu uniwersalnych treści. Stanowią łącznik odległej przeszłości z teraźniejszością.
W wolnomularstwie „wszystko jest symbolem.” Masoneria zachęca do własnej interpretacji symboli, do przemyśleń i poszukiwania znaczeń. Jesteśmy różnymi ludźmi i na różne rzeczy patrzymy w odmienny sposób. Potrafimy się pięknie różnić.